Scroll to top
en tr

4 Yaygın Paketleme Robotu

Covid-19 pandemisi ile birlikte endüstriyel otomasyon süreçlerinde dijitalleşme ve bunun yanında robotlaşma hızlı bir artış gösterdi. Paketleme robotu, paketleme süreçlerinin her zaman önemli bir parçası olmuştur. Ancak son yıllarda dijitalleşmeye olan ilgi ve paketleme ve ambalaj sektöründeki yoğun rekabet ve verimlilik arayışı endüstriyel robotların paketleme hatlarında yaygın bir şekilde kullanılmasını sağladı. Bu yazımızda paketleme endüstrisinde sık kullanılan robotlara daha yakından bakarken, bu robotları daha yakından tanımak istedik.

Eklemli Robotlar

Mafsallı robotlar, döner eklemlere sahip olarak sınıflandırılır ve genellikle kol şeklindedir. Robotik koldaki eklem sayısı iki ile on arasında değişmektedir. Ambalaj imalatında en yaygın olarak kullanılan eklemli robotlar, altı serbestlik derecesine sahip olanlardır, çünkü bu miktar maksimum esneklik sağlar. Bu tür robotlar yaygın olarak kaynak, kesme, malzeme taşıma, paketleme ve montaj için kullanılır. Mafsallı robotlar yüksek hızda çalışırlar ve fazla yer kaplamazlar, ancak programlamaları genellikle karmaşıktır ve özel bir kontrolör gerektirir.

İlginizi Çekebilir: Kaynak Robotu

Kartezyen robotlar

Gantry robotları olarak da adlandırılan kartezyen robotlar, eklemli robottan daha ağır yükleri kontrol edebilir ve daha uygun maliyetlidir. Üç dik eksen üzerinde kayan, doğrusal bir hareketle üç prizmatik eklem üzerinde çalıştıkları için hareketlerinde sınırlıdırlar. Bu tip robotlar genellikle yükleme ve boşaltma, montaj ve dolgu macunu uygulamak için kullanılır. Kartezyen robotlar hassas, güçlü ve çalıştırması basittir ancak montajı karmaşıktır ve geniş bir çalışma alanı gerektirir.

Scara Robotlar

Günümüz endüstriyel alanında  robotların en yaygın biçimlerinden biri olan SCARA robotları, otomatik montaj, boyama, taşıma, kaynak vb. gibi birçok endüstriyel robotlu otomasyon için uygundur. Aynı zamanda sağladıkları birçok avantaj sayesinde paketleme robotu olarak da tercih edilir.

SCARA robotlarının avantajları

  • Kompakt yapı, geniş çalışma aralığı ve küçük kurulum alanı.
  • Yüksek erişilebilirliğe sahiptir. Ortak koordinat robotları, çalışmak için bir araba gövdesi gibi kapalı bir alana ellerini hareket ettirebilir ve dik açılı koordinat robotları böyle bir işi yapamaz.
  • Hareketli ek yeri olmadığı için raya gerek yoktur. Döner mafsalların sızdırmazlığı kolaydır, çünkü rulman parçaları çok sayıda standart parça üretimidir, bu da sürtünme ve atalet ile sonuçlanır.
  • Gerekli Scara tahrik torku küçüktür ve enerji tüketimi küçüktür.

Delta Robotlar

Delta robotlar, yüksek hızları ve yüksek ivmeleri ile tanınırlar. Tasarımları, onları diğer endüstriyel robot türlerinden daha hızlı yapan şeydir. Çoğu endüstriyel robotun, robot kolunda bulunan motorları vardır, bu da onları daha ağır yük uygulamaları için elverişli hale getirir. Bununla birlikte, motorların robot kolunda olması ek ağırlık ekler ve yüksek hızları engeller. Delta robotlarda tüm motorlar çalışma alanının üzerinde ana gövdede bulunur. Bu, robotun tüm ana ağırlığını sabit tutar. Tüm hareketler, son derece hafif robot kollarından gelir  yüksek çalışma hızları ve ivmeler için düşük atalete izin verir.

Delta robot kolları ortada birleştirilir, bu da onların içe doğru bükülmesine ve küçük bir alet plakasına bağlanmasına neden olur. Bu küçük alet plakası, uç efektörün takılabileceği yerdir. Her kol, ana robot gövdesi içinde yer alan bir motora bağlıdır. Motorlar, eklemleri içe ve dışa doğru iten yukarı ve aşağı hareketlerde kolların hareketlerini koordine eder. Bu eklem hareketleri, takım plakasının X, Y ve Z eksenleri boyunca hareket etmesine neden olarak silindirik bir çalışma zarfı oluşturur. Robot kollarından biri, robot gövdesinin merkezinden uzayarak uç efektörü kontrol etmek için kullanılır.

Paketleme robotu paketleme ve ambalajlama hatlarına getirdiği esneklik, hız ve verimlilik sayesinde üretimlerinizi maksimum seviyeye çıkarır. Bu robotlar verimi artırırken işçilik ve güvenlik maliyetlerini azaltır.

Paketleme robotları ürünlere verilen zararı azaltır. Hassas hareketleri, ürünlerin yüzeyinin çizilmesini veya başka bir şekilde zarar görmesini engeller. İlaç endüstrisinde robotlar kontaminasyonu önlemeye yardımcı olur. Şirket, paketleme robotlarının ürünlerini müşterilerine kusursuz bir şekilde ulaştıracağından emin olabilir. Robotlar güvenilirdir. İnsanlardaki emsallerinden daha hassastırlar ve hatalı paketleme örneklerini azaltırlar. Siz de tesisiniz için paketleme robotu projesi düşünüyorsanız, uzman mühendislerimizle hemen iletişime geçebilirsiniz.