Scroll to top
en tr

Boyama Robotu | Endüstri İçin 5 Faydası

Robotik otomasyon, endüstriyel boyama uygulamalarında yüksek derecede risk taşıyan görevlerde insan gücünün yerini almak için uzun süredir kullanılmaktadır. Endüstriyel robotlar sadece insan sağlığını korumakla kalmaz, aynı zamanda verimliliği de artırır. Endüstriyel boyama robotlarının 5 avantajına gelin birlikte bakalım.

İlginizi Çekebilir: Kaynak Robotu

1-Yüksek Kalite ve Tekrarlanabilirlik

Boyama robotları boyayı parçalara ve ekipmanlara eşit şekilde uygulayacak şekilde programlanabilir. Robotlar hassas oldukları için geride damla veya başka kusurlar bırakmazlar. Üstelik boyama robotu kusursuz bir yüzey elde etmek için her ekipmana doğru miktarda boya eşit şekilde püskürtülür.

Endüstriyel robotlar, yazılım, algoritmalar, sensörler ve kameralar kullanarak hangi alanların boyanacağını tanıyabilir. Robotik boyama sistemleri kalıpları tanıyarak yüksek doğrulukta boyama yapabilmekte ve belirlediğiniz özelliklere uygun hale getirebilmektedir. Hepsinden daha önemlisi, boyama montaj hattından çıkan her ürünün bir sonraki adıma hazır olduğundan emin olarak israfı azaltabilirsiniz.

Boyama robotu otomotiv endüstrisinde sıklıkla kullanılır.

Boyama robotu otomotiv endüstrisinde sıklıkla kullanılır.

2-Yerden Tasarruf Sağlaması

Bir duvara, rafa veya raya ince bir robotik kol takılabilir. Endüstriyel robot boyama sistemleri, öncekilerden daha uzağa ulaşarak fabrikanızda size daha fazla alan sağlar. Robotları ve endüstriyel makineleri koymak için alan sorunu her işletmede olabilir. Boyama robotları kompakt bir tasarımlarıyla benzer sistemlere göre avantaj oluşturur.

3-Benzersiz Hız

Boyama robotları insan gücüne ve diğer boyama ekipmanlarına kıyasla çok hızlı ve daha önemlisi homojen bir şekilde boyama yaparlar. Günümüzde endüstriyel robotlar, ekipmanın kenarlarını tanıyacak ve böylece boyayı boşa harcamadan eşit bir sprey uygulayabilecek şekilde programlanmıştır.

Boyama robotları otomotiv endüstrinde kullanımı

Boyama robotları otomotiv endüstrinde kullanımı

4-İş ve İşçi Güvenliği

Geçmişte endüstriyel boya, çalışanları kanserojenlere, izo-siyanürlere ve uçucu organik bileşiklere maruz bırakıyordu. Günümüzde bu maddeler her ne kadar azalsa da, boyama süreçleri işçi sağlığı için tehlike oluşturmaktadır.  Robotik otomasyon sistemleri boyama sırasında da daha hassastır, bu da daha az tehlikeli atık elden çıkarmanız gerekeceği anlamına gelir. Endüstriyel robotlar özellikle tehlikeli işlerde hem iş hem de işçi sağlığını maksimum seviyeye çıkarmanızı sağlar. Bunun yanında eğer bir ATEX ortamında çalışıyorsanız, boya robotları iyi bir çözümdür. Endüstriyel robotlar, ATEX sertifikalı olabilir ve bunun yanında püskürtme veya kaplama uygulamaları için kullanılır.

İlginizi Çekebilir: Paletleme Robotu

5-Estetik Bir Boyama

Boyama teknikleri ve formülleri, ilişkili yüzeylerin nasıl göründüğü üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Sonuçlar lüks, sanat ve diğer arzu edilen nitelikler izlenimi verebilir. Boyama robotları insan hatasını ortadan kaldırarak çok daha yaratıcı ve efektif boyama tasarımları yapmanızı sağlar.

Boyama robotları artık pahalı bir satın alma değil. Bunun yerine, küçük endüstriyel pazarlar için bile oldukça uygun maliyetlidirler. Bu robotlar, endüstriyel kullanıcıların rekabet gücünü, ürün kalitesini ve işçi güvenliğini artırmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, püskürtme kaplama malzemelerinin çevresel etkisini azaltırlar. Siz de tesisiniz için bir boya robotu düşünüyorsanız hemen uzman mühendislerimizle görüşün.