Scroll to top
en tr

Kaynak Robotu Nedir? Avantajları Nelerdir?


Robentex - 31/01/2022 - 0 comments

Kaynak, iki malzemenin ısıtılarak, karıştırılarak ve ardından malzemeleri ve/veya bir dolguyu güçlü bir bağlantı oluşturmak için soğutarak birbirine kaynaştırıldığı bir işlemdir. Ark kaynağından punta kaynağına kadar, kaynak robotu tipik olarak kaynağın tekrarlı olduğu ve kalite ile hızın çok önemli olduğu kaynak işlemlerinde tercih edilir. Robotik kaynak, verimliliği, tutarlılığı ve yatırım getirisini artıran otomatikleştirilmiş bir süreçtir. Peki kaynak robotu kullanmak endüstriyel proseslerimizde bizlere ne gibi avantajlar sağlar, daha yakından bakalım.

İlginizi Çekebilir: Paletleme Robotu

İdeal olarak robotlar, kaynak uygulamaları olan herhangi bir endüstride kaynak yapabilir. Robotik kaynak uygulamaları için en yaygın endüstrileri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

-Otomotiv endüstrisi
-Havacılık endüstrisi
-Metal endüstrisi
-Yapı endüstrisi

Bu sektörlerdeki tesisler genellikle robotik kaynakla büyük başarı yakalar. Bunun nedeni ise bu firmaların ürettikleri ürün çeşitlerinin otomasyona kolay uyum sağlamasıdır.

Kaynak robotlarının yaygın olarak kullanıldığı endüstrilerin başında otomotiv gelmektedir.

Kaynak robotlarının yaygın olarak kullanıldığı endüstrilerin başında otomotiv gelmektedir.

Kaynak Robotu Kullanımı

Kaynak robotları, otomotiv endüstrisi gibi yüksek üretim uygulamalarında yaygın olarak punto kaynak ve ark kaynağı için kullanılır. Kaynak robotları, robotların Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk kez 1960’larda kullanılmaya başlamasına rağmen, geçmişi çok da uzun olmayan bir uygulamadır. Kaynak proseslerinde robotların kullanımı, otomotiv endüstrisinin robotları punta kaynağı için yoğun bir şekilde kullanmaya başladığı 1980li yıllara uzanır.

Robotik ark kaynağı uygulamaları endüstriyel robot uygulamalarının yaklaşık %20’sini oluşturur.

Robotik Kaynak Ekipmanları

Bir robotik kaynak sistemi kaynak, robot, sensör teknolojisi, kontrol sistemleri ve yapay zekayı birleştirir. Bu bileşenler, özel programlamaya sahip yazılım sayesinde kaynağı en verimli ve istikrarlı bir şekilde gerçekleştirir.

Kaynak robotunun proses sensörleri, kaynak prosesinin parametrelerini ölçer. Bunun yanında geometrik sensörler, kaynakların geometrik parametrelerini ölçerek sisteme bildirir. Kontrol sistemi, sensörlerden giriş bilgilerini alarak ve analiz ederek, programda tanımlanan kaynak prosedürü özelliklerine göre robotize kaynak işleminin gerçekleşmesini sağlar.

Kaynak Robotu Kullanmanın Avantajları

Bir proseste kaynak robotu kullanmak başta hız, maliyet, tekrarlanabilirlik, kalite ve iş güvenliği açısından ciddi avantajlar sunar.
Temel olarak, kaynak robotik otomasyonunu kullanarak süreç daha az zaman alır ve üreticiler doğrudan işçilik ve güvenlik maliyetlerini azaltabilir ve gereksiz malzeme kullanımını ortadan kaldırır. Robotik kaynak hücreleri, ark parlamasını, aşırı püskürtmeyi ve robot ve parça ile doğrudan teması önemli ölçüde azaltarak daha da güvenli bir çalışma ortamı sağlar. Bir kaynak robotu daha tutarlıdır ve bir kaynaktan diğerine hızla geçerek tüm prosesi hızlandırabilir.
Kaynak robotu üstün dijital özellikleri tüm prosesin verimliliğini üst düzeye çeker.

Kaynak robotu üstün dijital özellikleri tüm prosesin verimliliğini üst düzeye çeker.

Daha Az Zaman
Kaynak robotları manuel kaynağa göre çok daha hızlıdır. Bunun yanında hata oranları çok düşüktür. İşçilerin aksine robotlar mola, tatil vb. gerektirmez. İşiniz 7/24 kesintisiz devam edebilir. Bu da, veriminizi ve üretkenliğinizi artıracaktır.
Doğrudan İşçilik ve Güvenlik Maliyetini Azaltın
Manuel kaynak maliyeti yüksek olabilir. Zaman, beceri ve konsantrasyon gerektirir. Aynı zamanda tehlikelidir. Flaş, duman, kıvılcım ve ısı, manuel kaynak yapmayı zorlayıcı ve tehlikeli bir iş haline getirir. Robotik kaynak ile işçileri koruyacak ve maliyetleri azaltacaksınız. Üstelik sadece ülkemizde değil, tüm dünyada kaynak personeli bulmak giderek
Malzeme İsrafına Son
En yetenekli kaynakçılar bile hata yapar. Kaynak robotları ise sürekli çalışarak (daha az başlatma) enerji tasarrufu sağlar. Ayrıca, oluşturulan kaynaklar daha tutarlıdır. Robot sistemlerinin doğruluğu, daha az malzeme ve zaman israfı olduğu anlamına gelir.

Kaynak Robotu Uygulaması

Robentex olarak robotik kaynağı, müşterilerimizin toplam maliyetlerini düşürmeye yardımcı olmak ve en yüksek kalitede ürünü en düşük maliyetle almanıza yardımcı olmak için üretim sürecimizin ayrılmaz bir parçası olarak görüyoruz. Ek olarak, daha küçük işlemlere ve son derece özel ticari siparişlere çok uygun manuel kaynak hizmetleri de gururla sunuyoruz. Çoğu durumda, her iki yaklaşımdan da en iyi şekilde yararlanmak için manuel kaynak, robotik kaynakla tarama olabilir. Üretim projesi ne kadar büyük olursa olsun, tutarlı kalite konusunda kendimizle gurur duyuyoruz, çünkü her birimin beklentilerinizi aşmasını sağlamak istiyoruz.

Kaynak robotu hakkında 4 ilginç istatistik

  • Küresel robotik kaynak pazarının büyüklüğü 2018’de 5.450,5 milyon dolar olarak belirlendi.
  • Kaynak robotu pazarının 2019’dan 2026’ya kadar %8,7’lik bir CAGR’de büyüyerek 2026’ya kadar 10.784.4 milyon dolara ulaşması bekleniyor.
  • Robotik kaynak pazarı, 50 kg’dan az, 50-150 kg’dan ve 150 kg’dan fazla taşıma yüküne göre bölümlere ayrılmıştır.