Robentex

Lazer Kaynak Robotu | Proses, Uygulamaları ve Avantajları

Lazer kaynak robotu, otomotivden, uzay-savunma uygulamalarına geniş bir alanda yer bulmaya başladı. Bu proseslerin temel avantajı yüksek kaynak hızı ve düşük ısı girdisidir. Robotik lazer kaynağı, belirli uygulamalarda geleneksel kaynak işlemlerine göre birçok avantaj sunar. Lazer kaynağı tamamen geleneksel kaynağın yerini almasa da, bazı parçalar için daha uygundur. Peki lazer kaynak ve proseslerde robot kullanmak ne gibi avantajlar yaratabilir, gelin birlikte bakalım. Kaynak robotu hakkında detaylı bilgi almak için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Lazer kaynağı nedir?

Lazer kaynağı, yüksek hassasiyeti nedeniyle tercih edilen odaklanmış lazer ışını ile birleştirme işlemidir. Kaynak için ihtiyaç duyulan enerji, üstün performanslı bir lazer tarafından üretilir. Robotik uygulamalarda, yüksek enerjili lazer ışını genellikle esnek optik fiberler aracılığıyla işlem yerine yönlendirilir. Burada lazer gücü, optik yardımıyla küçük bir odak noktasına odaklanır. Ortaya çıkan yüksek enerji yoğunluğu, parçaları eritir ve bileşenleri kaynak yapar. Lazer kaynak işlemleri  dar bir kaynak dikişi ve düşük termal bozulma ile yüksek hızda kaynak yapılacak malzemeler ve bileşenler için uygundur. Bugün geldiğimiz noktada lazer kaynağı, otomotiv, havacılık ve savunma sektörleri başta olmak üzere yüksek hassasiyetli uygulamalarda tercih edilmektedir.

Lazer kaynak robotu çok daha hassas ve hızlı sonuçlar vermektedir.

Lazer kaynak robotu çok daha hassas ve hızlı sonuçlar vermektedir.

Robotik lazer kaynağı ile üstün teknoloji

Lazer kaynak teknolojisi ile endüstriyel görüntü işleme teknolojisinde yaşanan ilerlemeler bu teknolojinin kullanımını arttırdı. Optik sensörler için tarayıcı optik konfigürasyonları, tarayıcı kontrolleri ve gerçek zamanlı arayüzler, çok daha karmaşık uygulamalarda lazer kaynağına olanak tanır. Lazer kaynağı, doğası gereği geleneksel kaynaktan daha hassastır. Gelişmiş bir 3D görüntü sistemi ile birleştirildiğinde, kaynak doğruluğu, yüksek hacimli, çok geçişli parçalar için üstün bir seviyeye gelir.

İlginizi Çekebilir: Boyama Robotu

Robotik Lazer Kaynak ve Avantajları

Daha önce de belirttiğimiz gibi, robotik lazer kaynağı doğası gereği hassastır. Lazer kaynak kirişleri, neredeyse geleneksel kaynak işlemleri kadar fazla enerji veya kaynak kullanmadan derin ve doğru kaynaklar oluşturur. Lazer kaynakları çok hassas ve odaklanmış olduğundan, kaynaklar daha temizdir ve çok daha az rötuş veya yeniden işleme gerektirir.

  1. Lazer gücüne ve malzemeye bağlı olarak yüksek kaynak hızları sağlar.
  2. Isıdan etkilenen alan sayısı azdır.
  3. Hızlı soğuma nedeniyle malzeme önemli ölçüde etkilenmez.
  4. Dar alanlarda dahi zor noktalara kolaylıkla ulaşabilir.
  5. Kamera ile takip ve konumlandırma uygundur.
  6. Parçaların kaynak bölgesinde derin penetrasyonu sağlanır.
  7. Geleneksel kaynak esnasında görülen bozulmalar son derece azdır.
  8. Standart bir görünüme sahip, yüksek mukavemetli, taşlama yapmayan bir kaynak dikişi sağlar.
  9. Endüstriyel otomasyona uygundur.
  10. İki farklı malzemeyi kaynaklayabilir
Lazer kaynak geleneksel kaynaklara göre çok daha tutarlı bir sonuç verir.

Lazer kaynak geleneksel kaynaklara göre çok daha tutarlı bir sonuç verir.

Robotlarla Uzak (Remote) Lazer Kaynak

Uzak (remote) lazer kaynağında kullanılan daha gelişmiş lazer kafaları, lazer ışınını hızlı ve hassas bir şekilde saptırmak için entegre servo kontrollü ayna sistemlerine sahiptir. Lazer kafası ayrı bir kontrolöre sahip olabilir veya kontrol ve HMI robot kontrolörüne entegre edilebilir. Yüksek hassasiyete sahip lazer kaynak robotları güvenilir bir şekilde proseslerinizi tamamlayacaktır.

Lazer kaynak geleneksel kaynaklara göre başta hassasiyet ve kalite açısından sizlere avantaj sağlayabilir. Lazer kaynak robotları endüstriyel robotların bilindik avantajlarını (hız, maliyet, işçilik, emniyet vb) lazer kaynağın avantajları ile birleştirir. Robotik lazer kaynak uygulamalarınızda uzman kadromuz ve tecrübeli mühendislerimizle her zaman yanınızdayız.