Robentex

Paletleme Robotu | Doğru Sistem Seçimi İçin 5 İpucu

Paletleme robotu, günümüzde üretim ve lojistik süreçlerin entegre bir şekilde ilerlemesi için önemli bir rol oynuyor. Paketleme süreciniz, üretiminizin gerektirdiği iş hacmine ayak uyduramayacak kadar yavaş olabilir. Paletleme adımını otomatikleştirmenin, ihtiyacınız olan çıktıyı elde etmenin tek yolu olduğunu biliyorsunuz. Ancak paletleme sistemi seçimiyle ilgili kafanızda sorular var. Konvansiyonel otomatik paletleme çözümleri, fabrika zemininde çok büyük miktarda yer kaplayabilir ve uygun olduklarını düşünmezsiniz. Bu geleneksel sistemler işletmenizde kullandığınız çeşitli paletleme görevleri için yeterince esnek değillerdir. Şaşırtıcı sayıda robotik paletleme sisteminin mevcut olması nedeniye bazen kafamız karışabilir. Bu yazımızda paletleme robotu seçerken kullanabileceğiniz 5 ip ucu paylaşacağız.

Depo ve lojistik süreçlerine paletleme robotları etkin bir çözüm sunar.

Depo ve lojistik süreçlerine paletleme robotları etkin bir çözüm sunar.

Paletleme Robotu Seçimi

Paletleme, oluklu mukavva gibi bir nesnenin bir palete veya benzer bir cihaza tanımlanmış bir desende yüklenmesi işlemidir. Paletten çıkarma, yüklenen nesneyi ters düzende boşaltma işlemini ifade eder. Günümüzde birçok fabrika ve tesis, uygulamalarını bir tür paletleme robotu çözümüyle otomatikleştirmiştir. Robotik paletleme teknolojisi, ürünleri daha uzun süre çalıştırmak için daha fazla esneklik sağlarken üretkenliği ve karlılığı artırır.

Yanlış palet veya ebat seçimi

Paletlemeyle ilgili çok yaygın bir sorun, yanlış paleti seçmektir. Ahşap, plastik ve metal olmak üzere çeşitli palet türleri vardır. Bazıları özel paletleme göreviniz için uygun olmayabilir. Benzer şekilde, farklı yapısal özelliklerle kullanabileceğiniz çeşitli palet boyutları vardır. Paletlerinizin görevinizin gereksinimlerine uygun olduğundan ve robotik çözümünüz tarafından desteklendiğinden emin olun.

İlginizi Çekebilir: Paketleme Robotu

Yetersiz yüksekliğe sahip bir sistem seçme

Piyasadaki birçok robotik paletleme çözümü, yalnızca daha kısa palet yükseklikleriyle başa çıkabilir. Bu, paletlerinizi daha yükseğe istiflerseniz onları uygunsuz hale getirir. Robotik çözümünüzü seçerken palet yüksekliğini unutma hatasına düşmeyin. Ayrıca gelecekte paletlerinizin yüksekliğini artırmak isteyip istemediğinizi de düşünün.

Robotik paletleme üretim süreçlerinize ciddi bir ivme kazandırır.

Robotik paletleme üretim süreçlerinize ciddi bir ivme kazandırır.

Süreçleri Bir Bütün Olarak Ele Alın

Robotik bir paletleme sisteminin devreye alınması, paletlemenin kendisinden daha fazlasını içerir. Görevinizin başka ön süreçleri ve son süreçleri olabilir. Ön işlem örnekleri arasında kutuları etiketleme, takip etiketlerinden QR kodlarını okuma gibi öğeler sayılabilir. Post-proses örnekleri arasında paletin streç filme sarılması, bir inceleme yapılması veya istiflenmiş, streç filmli paletin tamamının etiketlenmesi yer alır. Paletleme çözümü kullanıcıları genellikle paletleme görevinin kendisinin robot dağıtımının en kolay kısmı olduğunu görür. Hazırlanma süreci ve devreye alma şirketlerin en çok zorlukla karşılaştıkları yerdir. Paletleme çözümünüzü önceden çalışırken görerek yaygın hataların birçoğunu önleyebileceğinizi unutmayın.

İlginizi Çekebilir: Kaynak Robotu

Kolay Programlanabilir Bir Sistem Seçmek

Farklı paletleme çözümlerine bakarken programlamayı unutmak sık karşılaşılan bir durumdur. Bir video izliyorsunuz veya bir veri sayfası okuyorsunuz ve “Bu çözüm benim ihtiyaçlarıma uygun gibi görünüyor” diye düşünüyorsunuz. Mevcut programlama seçenekleri, robotik çözümünüzü kullanımı son derece kolay veya son derece karmaşık hale getirebilir. En iyi robotik paletleme çözümlerini programlamak kolaydır ve genelde 1-2 saatlik bir eğitimle kolayca öğrenilir.

Destek

Daha önce paletleme robotu kullanmadıysanız, her şeyi kendiniz öğrenmeniz gerektiğini hissedebilirsiniz. Ancak iyi bir desteğe sahip bir şirket seçimi yolunda gitmeyen herhangi bir durum karşısında hızlı yanıt almanızı sağlar. Robentex olarak uzman kadromuzla tüm robotik paletleme süreçlerinde yanınızda yer alıyoruz.

Bonus