Robentex

Robotik Paletleme | Verimliliğizi Üst Düzeye Çıkarın

Robotik paletleme hemen hemen her endüstride karşılaşabileceğimiz bir robot uygulamasıdır. Üretim sistemlerinin daha hızlı ve verimli olma ihtiyacı karşısında robotlar her geçen gün farklı uygulamalarda karşımıza çıkıyor. Paletleme / palet bozma uygulamaları her ne kadar manuel olarak da yapılabilse de ağır iş yükü, yarattığı tehlike ve son derece düşük verim karşısında işletmeler manuel süreçleri hızlı bir şekilde terk ediyor. Bu yazımızda robotik paletlemenin avantajlarından ve uygulamalarından bahsedeceğiz.

Robotik Paletleme Otomasyonu

Üretim alanlarında işlemlerimizi kolaylaştıran robotlar her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Robotik paletleme öncesi kulanılan manuel paletleme, forklift, istifleme vb hem yavaş hem de iş güvenliği açısından riskler barındırmaktadır. Birçok tesiste halen bu yöntemler tercih edilse de; günümüz üretim kültüründe insanı daha dijital ve verimli kullanma fikri işletmelere yerleşmektedir.

İlginizi Çekebilir: Paletleme Robotu

Bir robotik paletleme sisteminde, ürünlerin robotların önüne geldiği besleme sistemi, robota entegre taşıma sistemleri, HMI, PLC, I/O gibi otomasyon ürünleri ve bunların yanına güvenlik çitleri, ışık perdeleri ve diğer emniyet ürünleri yer alır. Daha üst düzey otomasyon istenmesi durumunda palet besleme üniteleri ve streçleme üniteleri eklenebilir. Son dönemde yine AGVler lojistik sistemlerinde kullanılarak önemli bir robotik taşıma elamanı olmuştur.

Neden Robotik Paletleme?

Robotik paletleme ile birlikte maliyetler azaltmakta ve genel anlamda firma verimliliği artmaktadır. Günümüzde teslimat süreleri üzerindeki baskı, lojistiğin daha akıllı ve dijital bir hale gelmesi ve OEE gibi kavramlar firmaların robotik paletlemeye geçiş sürecini hızlandırmıştır.

 Birçok Üretim Bandı ve Hattına Aynı Anda Müdahale

Robotik paletleme sistemlerinin oldukça etkin ve işlevsel olarak çalışması üretim, depolama ve paketleme alanında birçok kolaylığı beraberinde getirmektedir. Robotların aynı anda birçok noktaya eş zamanlı müdahale etmesi ve birden fazla kolu sayesinde kısa süre içerisinde paletleme işlemini yapabilmesi üretim ve depolamanın entegre bir şekilde çalışmasının önünü açmaktadır.

Robotik paletleme sistemlerinin oldukça etkin ve işlevsel olarak çalışması üretim, depolama ve paketleme alanında birçok kolaylığı beraberinde getirmektedir.

Robotik paletleme sistemlerinin oldukça etkin ve işlevsel olarak çalışması üretim, depolama ve paketleme alanında birçok kolaylığı beraberinde getirmektedir.

Arttırılmış güvenlik

Robotik paletlemenin en önemli artılarından biri iş ve işçi güvenliğini korumasıdır. Paletlemede kullanılan nesneler genel olarak ağır ve çarpma anında önemli zararlar verebilirler. Bu işi istifleme ile gerçekleştirmek operatör kazalarına neden olabilirken, paletleme süreçlerinde işçi kazaları sıklıkla yaşanmaktadır. Ayrıca büyük ve ağır eşyalar zamanla işçi sağlığını olumsuz etkiler. Robotik paletleme ise gerekli emniyet tedbirleri alınarak iş ve işçi kazalarını sıfıra indirebilmektedir. Bir paletleme sisteminde ekipmanla temas, yaralanmaların sık nedenidir. Bu durum, robotik paletlemede ekipman çevresinde koruma ve kapılar kullanılarak önlenir. Besleme konveyörü dışında robotun çalışma alanına erişimi engellenir.

Hataların en aza inmesi

Paletleme gibi tekrarlayan görevlerde robotlar, insanlardan hem daha hassas hem de daha doğru çıktılar verebilir. Öncelikle robotlar her seferinde programlandıkları şekilde hareket ederler. Depodaki yüksek seslerden rahatsız olmazlar, acele etmezler ve bir işi diğeriyle karıştırmazlar. Bunun hasarlar için anlamı, ürünün düşürülmemesidir. Yanlış palet üzerine, yanlış yönde veya çok ağır bir şeyin altına istiflenmemiş bir çözüm istiyorsanız robotlar tam size göredir.

Robotik paletleme iş ve işçi güvenliğinin arttırılmasında çok önemli bir çözümdür.

Robotik paletleme iş ve işçi güvenliğinin arttırılmasında çok önemli bir çözümdür.

Zamanında üretim

Robotlar insanlardan hem daha hızlı hem de daha güvenilir oldukları için çıktıları da daha öngörülebilirdir. Günümüzde tam zamanında üretime ve yalın çalışma ilkelerine gitgide daha fazla yönelen bir kültürde, öngörülebilirlik çok önemlidir. Örneğin dakikada 10 devir yapan bir robot, insan benzerleri gibi ara vermeden 24 saat boyunca bunu yapabilir. Bu, tek bir paleti veya bir treyler palet yükünü doldurmak için yeterli katman oluşturmanın tam olarak ne kadar süreceğini bildiğiniz anlamına gelir.

İlginizi Çekebilir: Kaynak Robotu

İnsan faktörü

İşçilik maliyetlerinin azalması robotik paletlemenin bariz avantajlarından biridir. Ancak bunun da ötesinde, insanları istenmeyen paletler üzerine istifleme görevinden uzaklaştırmak, tüm tesisinizin performansını arttırabilir.  Bu düşük kaliteli görevin ortadan kaldırılmasıyla, çalışanlara öz saygılarını ve genel olarak hayata bakışlarını iyileştirebilecek daha katma değerli işler için fırsatlar sağlanabilir. Bu da morali iyileştirecek ve çalışanların elde tutulmasını artıracaktır.

Robotik Paletleme Uygulamaları

Robotik paletlemenin avantajlarından bahsettik. Peki robotik paletleme ile neler yapabilirim? Robotik paletleme hemen hemen her endüstride güvenle kullanılabilir. Robotik paletleme çerçevesinde kolileme, paletleme, rafa dizme, çoklu palet dizme uygulamaları başarı ile gerçekleştirebilir. Şişe, kavanoz, damacana, çuval, teneke gibi boş ve dolu ambalajların palet boşaltma veya palete dizme işlemlerini robotlar tarafından yapılabilir.